Lunet zet na druk van familie en roosterproblemen op meerdere woonlocaties weer zzp’ers in, maar geeft geen openbare toelichting op deze koerswijziging. Het stoppen met de inhuur van zzp’ers werd destijds wel als groot nieuws aangekondigd. Wordt die zzp-stop nog steeds gezien als ‘goed bestuur’? Of ligt het anders?Het valt op dat zorgbestuurders de media opzoeken bij een zzp-stop, maar geen antwoord geven als de koers moet worden aangepast.
Lunet maakt onder druk van familie einde aan zzp-stop
Zorgorganisatie Lunet blijkt haar eerder aangekondigde zzp-stop los te laten. Nadat familie via de media alarm sloeg over roosterproblemen, worden in enkele tientallen woongroepen inmiddels weer zzp’ers ingezet. Deze koerswijziging is bijzonder, maar vooral het gebrek aan communicatie vanuit het bestuur valt op. Terwijl in januari dit jaar de zzp-stop nog groots werd aangekondigd als een principiële keuze voor goed bestuur, blijft het stil als het op de terugkeer van zzp’ers aankomt. Het Eindhovens Dagblad vertelt dat bezorgde familie vanuit het bestuur geen reactie kreeg op hun brandbrief, maar op de woongroepen weer zzp’ers tegen het lijf liep op locatie. Zo werd duidelijk dat de eerder aangekondigde zzp-stop niet langer van toepassing was.
Is een zzp-stop goed bestuur?
De afgelopen anderhalf jaar werd het afbouwen van zzp-inhuur door verschillende zorgbestuurders niet alleen gepresenteerd als een keuze, maar als bewijs van goed bestuur. In een opiniestuk in Zorgvisie schreven zorgbestuurders Vera Bergkamp en Marja Sleeuwenhoek dat organisaties moeten “doorzetten” en “zzp-inzet beperken tot tijdelijke en/of niet-planbare en/of specialistische situaties”. Daarbij stellen zij dat organisaties ook “helder zijn richting eigen medewerkers over wat wel en niet kan” en noemen zij dat “nuchtere risicobeheersing en maatschappelijk ondernemerschap.” Het in de media aankondigen van een zzp-stop of regionale blokkade werd onder zorgbestuurders vaker de norm. De gevolgen van die norm komen inmiddels steeds vaker in de media.
Cliëntenraad Lunet waarschuwde anderhalf jaar geleden al
De ontwikkelingen van de afgelopen weken staan niet op zichzelf. Al in januari 2025 (!) uitte de Centrale Cliëntenraad van Lunet stevige kritiek op de koers van de raad van bestuur om zzp’ers uit te sluiten. Volgens de cliëntenraad lag de nadruk in het jaarplan te veel op efficiency en het terugdringen van de inzet van zzp’ers. Er was te weinig aandacht voor de kwaliteit van zorg en de oorzaken van het hoge verloop en verzuim onder vaste medewerkers. De raad stelde geen vertrouwen te hebben in de gekozen aanpak en miste onderzoek naar het waarom vaste medewerkers de organisatie verlieten.
Anderhalf jaar later zijn precies die zorgen uitgekomen, omdat ook het bestuur van Lunet zich liever op de externe inhuur concentreerde in plaats van de eigen medewerkers. Familieleden trokken aan de bel vanwege grote gaten in de zomerroosters van de aankomende maanden. Nu worden er alsnog zzp’ers ingezet om de bezetting op orde te krijgen, tot opluchting van familie. Daar was een stap naar de media voor nodig. De koerswijziging kwam echter zonder toelichting van het bestuur. Ziet het bestuur van Lunet een zzp-stop nog steeds als goed bestuur en “maatschappelijk ondernemerschap”? We wachten af.
Liever principieel over anderen dan verantwoordelijk nemen voor eigen medewerkers
Het gebrek aan communicatie vanuit het bestuur van Lunet spreekt boekdelen. De afgelopen anderhalf jaar zagen we tussen zorgbestuurders onderling een patroon ontstaan. De publiciteit opzoeken om een zzp-stop aan te kondigen kon op intrinsieke motivatie rekenen. Praten over goed bestuur, vaste gezichten en de ‘noodzaak’ om afscheid te nemen van zelfstandigen. Het probleem lag vooral buiten de eigen organisatie.
Volgens cliënten, naasten en eigen medewerkers begint goed bestuur binnen de organisatie. Concentreer je op de vraag waarom vaste medewerkers vertrekken, waarom het ziekteverzuim hoog blijft en waarom roosters niet rondkomen. Dat was de boodschap van de Centrale Cliëntenraad van Lunet in januari 2025. Om vervolgens genegeerd te worden, want je eigen organisatie op orde brengen is weinig interessant. De media zijn interessant.
Die media pikken inmiddels de verhalen op die zorgbestuurders liever niet zien. Cliënten en familieleden die de noodklok luiden. Niet zorgbestuurders, maar de praktijk corrigeert het beleid. Dit keer blijft het opvallend stil onder zorgbestuurders. Nog wel, want we staan slechts aan het begin van de gevolgen van onnodige zzp blokkades. De vraag is wat de koers wordt de aankomende tijd. Wil je vooral bekendstaan als principiële bestuurder met een harde lijn, of wil je een bestuurder zijn die begint bij de verantwoordelijkheid voor eigen medewerkers? We gaan het meemaken.